Czy wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej może zostać cofnięty?

0
(0)
władza rodzicielska

Rodzice powinni w równym stopniu troszczyć się o dobro dziecka. W przeciwnym razie jeden z opiekunów składa wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego, na mocy której nie może on w pełni decydować o swoim potomku. Czy jednak cofnięcie takiego wniosku jest możliwe? Na te oraz inne nurtujące wielu rodziców pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Pozbawienie a ograniczenie praw rodzicielskich

Są to podobne frazy, które w rzeczywistości nieco się różnią. Pozbawienie praw rodzicielskich polega na całkowitym odebraniu możliwości decydowania o swoim dziecku, w wyniku czego rodzic nie bierze udziału w jego wychowaniu. Nadal jednak musi płacić alimenty oraz ma prawo spotykać się z dzieckiem, jeśli sąd na to pozwoli. Następuje ono w momencie rażącego zaniedbania, nadużywania władzy rodzicielskiej lub niezdolności rodzica do pełnienia opieki.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej skutkuje jedynie zmniejszeniem zasięgu kwestii dotyczących dziecka, o których opiekun może wyrażać wolę. Od tej pory nie ma on wpływu na życie dziecka, m.in. na miejsce jego pobytu, leczenie i edukację. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestiach opieki i wychowania po rozwodzie. W obu przypadkach możliwe jest odzyskanie władzy nad dzieckiem.

Kiedy starać się o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Jeśli widzisz, że opiekun Twojego dziecka ma na nie szkodliwy wpływ lub nie wypełnia swojego obowiązku w należyty sposób, powinieneś jak najszybciej przygotować wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Wzór gotowego pisma jest bardzo wygodną opcją, ponieważ wymaga jedynie jego uzupełnienia. Zajmuje to chwilę, umożliwiając Ci poświęcenie czasu dziecku, które w tej sytuacji wymaga szczególnej opieki i uwagi.

Rozważając podjęcie takiego działania, zastanów się, czy dziecko jest zaniedbane lub, czy jego zdrowie jest zagrożone. Odpowiednie kontakty z rodzicem są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Jeśli relacja ta ma negatywny wpływ na dziecko – złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest odpowiedzialną decyzją, którą powinien podjąć każdy rodzic, chcący dobra dla swojego potomka.

Czy możliwe jest cofnięcie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Niekiedy wnioskodawca składający wniosek o ograniczenie opieki rodzicielskiej uznaje po czasie swoją decyzję za pochopną i zaczyna się zastanawiać, czy da się takie pismo cofnąć. Okazuje się, że jest to możliiwe, jednak w momencie, gdy sąd dopatrzy się nieprawidłowości w zachowaniu jednego z rodziców i uzna, że mogą one godzić w dobro dzieci, to ma prawo nie umorzyć takiego postępowania i zdecydować się na jego kontynuację. Z tego powodu, przed złożeniem wniosku o ograniczenie lub pozbawienie opieki rodzicielskiej, należy taki krok bardzo dokładnie przemyśleć.

Gdzie znaleźć odpowiedni wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej i chcesz obyć się bez kosztownej pomocy adwokata, to dostępny na naszej stronie, sprawdzony wzór pozwoli Ci osiągnąć ten cel. Korzystając z naszych usług, możesz wypełnić gotowy dokument, stworzony przez wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, które byłyby przeznaczone na spotkania z prawnikiem. Warto dodać, że w naszej ofercie znajdziesz także inne profesjonalne wzory pism z dołączoną, czytelną instrukcją.

Zapraszamy do składania zamówień.

Czy artykuł był pomocny?

Kliknij na gwiazdkę aby dać ocenę

średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności
Zgoda